top of page

Proč plyn v ČR neustále zdražuje?

Aktualizováno: 13. 8. 2019

Přestože ceny ropy na mezinárodních trzích klesají, odběratelé v České republice žádné zlevnění nezaznamenali. Naopak, cena plynu pro většinu spotřebitelů dokonce průběžně stoupá.

Jaké jsou hlavní příčiny zdražování?

Hlavní důvody růstu cen jsou dva. Prvním jsou poměry panující na tuzemském energetickém trhu, druhým postupy uplatňované při nakupování surovin. Oba tyto faktory hrají důležitou roli v cenotvorbě jednotlivých dodavatelů obou hlavních energetických komodit, tedy nejen plynu, ale také elektřiny.

Jak vypadá situace na energetickém trhu v České republice?

V naší zemi jsou v současnosti desítky různých dodavatelů plynu. Zdálo by se tedy, že jsou zajištěny podmínky konkurenčního trhu, na kterém by se za optimálních podmínek měla cena energií do značné míry odvíjet od reálné ceny komodity. Nicméně v tuto chvíli je v tuzemsku několik dominantních dodavatelů plynu a řada alternativních. Dominantní dodavatelé často využívají své tradiční pozice a stálým zákazníkům účtují i o několik set korun za MWh více. Vydělané peníze pak jednoduše investují do atraktivních krátkodobých nabídek. Takto získávají nové zákazníky nebo se snaží udržet, ty jenž chtějí odejít. 

Jsou dlouhodobé smlouvy u dodávek plynu výhodné?

Odborníci se shodují na tom, že cena plynu dále poroste. V takové situaci se zdá být nákup plynu na delší období strategický výhodnou volbou. Závazkem u dodavatele plynu na rozumnou dobu můžete získat i desítky tisíc v horizontu jednotek let. Pokud  by dodavatel nedokázal výhodnou cenu plynu udržet, můžete si být jistí možností odstoupení od smlouvy z důvodu změny podmínek, které garantuje zákon. Takové odstoupení jste povinni zaslat vždy před účinností změny, pokud vás dodavatel plynu informuje dopisem, nebo až 3 měsíce potom, pokud vás o změně ceny neinformuje. Zdálo-by se, že závazkem nemáte co ztratit a pokud se nejedná o závazek na desítky let, je tomu tak. Jediným rizikem dlouhodobého závazku je promeškání dalšího okna, kdy cena bude klesat. Pokud však nechcete trávit volný čas u burzy s plynem, nejspíše ho nemáte šanci zaznamenat. Doba výrazného zlevňování plynu jako v posledních letech se totiž v následujících obdobích neočekává.

Fixace se prodloužila

V posledních letech se u většiny dodavatelů plynu zvýšila doba fixace, která dnes často dosahuje i pěti let. Přesto je třeba si vždy důkladně prostudovat smluvní podmínky, aby se předešlo uzavření nevýhodného kontraktu. Domácnosti by si tedy při výběru plynárenské společnosti měly počínat obezřetně a pečlivě přečíst i pasáže psané drobným písmem. Trendem dlouhodobých smluv jsou ceníky bez fixně stanovené ceny, pouze s metodikou výpočtu závislé na některé z burz plynu. Taková smlouva může být výhodná i nevýhodná zároveň. Nejspíše vaše cena nikdy nepřekoná cenu, kterou platí zákaznici dominantního dodavatele, kteří si již roky nezkontrolovali kolik za plyn platí. Je však potřeba zmínit, že metodika stanovení ceny může být pro zákazníka nevýhodná, obzvlášť pokud dodavatel kalkuluje s nepřiměřenou cenou za obsluhu vašeho odběrného místa. Dobrým vodítkem v takovém případě může být indikativní cena plynu, kterou stanovuje regulační úřad.

Noví dodavatelé nabízejí výhodnější podmínky

Výraznou úsporu může přinést uzavření smlouvy s některým z nových alternativních dodavatelů plynu a elektřiny, kteří v současné době nabízejí výrazně nižší ceny plynu než jejich starší konkurenti. Jejich podíl na trhu tvoří zhruba 20 %. Řada zákazníků, zejména z řad domácností, je totiž vázána dlouhodobým kontraktem na změnu si tak mohou počkat i roky. Alternativní dodavatelé často nevlastní pobočky ani velká call centra, jejich cena je tak oprávněně nižší, díky výrazně nižším nákladům na chod sebe sama.

Ke správné volbě je třeba mít aktuální a kompletní informace

Aby odběratelé z řad domácností dokázali vybrat dodavatele, který jim nabízí opravdu výhodnou smlouvu, musejí mít dostatečně dobrý přehled v dané oblasti. Pomoci jim mohou informace na stránkách Energetického regulačního úřadu. Za přečtení stojí ale také některé články v tisku a magazínech. A pokud se v situaci neorientujete, napište nám!Nejlevnější plyn

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page