top of page

Proč se zvyšují ceny energií?

Pociťují to domácnosti a ještě více větší organizace. Ceny energií se už nějakou dobu zvyšují. Jaká je skutečnost a jaký vývoj se dá očekávat do budoucna? A co vůbec ovlivňuje ceny energetických komodit?


Je tomu opravdu tak, během roku 2019 se navýšily ceny všech energetických komodit – uhlí o 35 %, ropy o 40 %, elektřiny o 50 % a plynu téměř o 30 %. Podle odborníků je na vině především výrazný růst cen emisních povolenek. Ve skutečnosti k tomu však přispívá ještě několik dalších faktorů. Zejména restrikce ve výrobě energií a těžbě plynu v zahraničí.


Zdražování bylo zřejmé už na sklonku loňského roku

Že se bude letos zdražovat, odborníci předpovídali. Nárůst ceny elektřiny odhadovali na 10 %, u plynu 5-7 %. Jelikož ceny uhlí rostou také, doporučovali jako alternativu dřevo. Po kalamitě kůrovce méně kvalitní dřevo zlevnilo. Tvrdé a zdravé dřevo ovšem také podražilo.

A podle čeho mohli zasvěcení růst cen předpovídat? Podle povolenek na emise skleníkových plynů.

Ceny povolenek rostou a je jich čím dál méně.

V EU funguje tzv. Systém pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Firmy, které znečišťují životní prostředí (typicky teplárny vyrábějící teplo z uhlí), si musí kupovat povolenky ekvivalentní množství emisí, jež vypouští do ovzduší. Firmy mezi sebou mohou s povolenkami obchodovat, výnosy z prodeje jdou do státního rozpočtu.

Na začátku roku 2017 stála jedna povolenka zhruba 5 euro. V roce 2019 vyjde asi na 20 euro. Kromě toho každý rok klesá množství povolenek, jež dostávají teplárny zdarma, jejich nákup je tedy nákladnější a nákladnější. Teplárny si nemohou dovolit vypouštět do ovzduší tolik škodlivých emisí, a tak musí omezit výrobu nebo peníze získat od svých zákazníků. Tím se tedy dostáváme k první podstatě zdražování.Německo končí s uhelnými elektrárnami

Dalším nemalým problémem jsou změny v okolních evropských státech. Vliv na ČR bude mít zejména situace v Německu. Tam se chystají kompletně odstavit uhelné elektrárny. Sice až v roce 2038, jenže už teď se začíná jednat, co bude dál. Německo i okolní státy mají strach, aby se zvládly pokrýt dodávky elektřiny a aby cena zbytečně nevzrostla. Každopádně je pravděpodobné, že se s odstavováním elektráren začne postupně, a to už v následujících letech.

Pro nás jde o špatnou zprávu, jelikož z Česka se podle prognóz do dvou let stane čistý dovozce elektřiny. V současnosti velkou část své energie vyvážíme do okolních zemí, jenže zpřísňující se emisní limity způsobí, že budeme přejít na jiné zdroje výroby elektřiny. Na


V Nizozemsku dávají stop plynu

Co se týče plynu, tam je potíží zase Nizozemsko. Do roku 2030 ukončí těžbu plynu na poli Groningen, protože těžba způsobuje řadu zemětřesení. Groningen je přitom největší těžební lokalitou plynu v Evropě, pokrývá 5 % spotřeby plynu v EU. Podle agentury Reuters však budou nizozemské domácnosti podporovány v tom, aby přešly na jiný systém topení než plyn. Pro nás v ČR je přitom budoucnost zemního plynu i v budoucnu nezastupitelná především díky průmyslu.


Jaká je prognóza do budoucna?

Mohlo by se zdát, že děsivá. Spotřeba elektřiny bude jenom stoupat, třeba kvůli elektromobilům. Kritizujeme spalovací motory, ale neuvědomujeme si, že ani elektřinu stále nevyrábíme zcela čistě bez emisí.

Pokud dojde k vyčerpání emisních povolenek, budeme muset přestat používat tepelné elektrárny a energii ve velkém dovážet. Na druhou stranu odborníci nic nevidí až tak černě. Podívejme se například na plyn. Jeho produkce se v EU oproti loňsku snížila o 8 % (právě kvůli výše zmíněnému Nizozemsku). Přesto se prý přílišného zvyšování nemusíme bát. Evropa bude navyšovat svou spotřebu zemního plynu jen následujících deset let, pak bude stabilní. Navíc máme dobrou infrastrukturu, která nám dává možnost přijímat a skladovat dodávky plynu z Ruska.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page